Pēdējo gadu laikā pieaug sabiedrības uzticēšanās dažādām publiskajām institucījām un sabiedriskajām organizācijām, izriet no 2012.gada nogalē tirgus un sociālo pētījumu aģentūras „Latvijas Fakti” veiktās iedzīvotāju aptaujas. Pētījumā skaidrots, kā iedzīvotāji vērtē dažādu institūciju, valsts iestāžu un uzņēmumu godīgumu, tieši runājot par korupciju.
Vairāk nekā puse aptaujāto Latvijas iedzīvotāju kopumā kā godīgu novērtējuši Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, radio, baznīcu, TV, Valsts kontroli, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru un valsts izglītības institūcijas. Par visgodīgāko ir atzīts Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests – to kā ļoti godīgu vai diezgan godīgu novērtējuši 79% aptaujāto, tas ir par 25% vairāk nekā 2007.gadā.
Viskritiskākie iedzīvotāji bijuši vērtējot Saeimu, valdību, Ceļu policiju, tiesas, pašvaldību deputātus, „Latvenergo”, Privatizācijas aģentūru, kā arī valsts un pašvaldības slimnīcas un poliklīnikas; šīs institūcijas kā ļoti vai diezgan negodīgas vērtē vairāk nekā 30% aptaujāto. Vismazāk iedzīvotāji uzticas Saeimai, to vērtējot kā negodīgu 44,4% gadījumu.
2012.gadā salīdzinājumā ar 2007.gada pētījuma rezultātiem iedzīvotāju negatīvais vērtējums Saeimai ir samazinājies no 53% 2007.gadā, līdz 44,4% 2012.gada nogalē. Līdzīgi negatīvais vērtējums ir sarucis arī valdībai (no 56% līdz 41%), Ceļu policijai (no 56% līdz 35,5%) un tiesām (no 52% līdz 34,1%), taču neuzticība vēl joprojām ir kritiski augsta.
Aptaujas dati ļauj secināt, ka iedzīvotāji augstāk vērtē tās institūcijas, ar kurām tie ir saskārušies personīgi, savukārt negatīvāk tās, par kurām informāciju iegūst no plašsaziņas līdzekļiem.
Pētījums tika veikts laika posmā no 2012.gada 10. līdz 22.novembrim, un tajā aptaujāts 1001 Latvijas Republikas pastāvīgais iedzīvotājs vecumā no 18 līdz 74 gadiem.
"Attieksme pret korupciju Latvijā", Latvijas iedzīvotāju aptauja