Informatīvie un metodiskie materiāli
Vadlīnijas “NVO pārstāvji kā valsts amatpersonas: vadlīnijas likuma piemērošanai”
Vadlīnijas “NVO pārstāvji kā valsts amatpersonas: vadlīnijas likuma piemērošanai” ir paredzētas tiem tiem sabiedrisko/nevalstisko organizāciju pārstāvjiem, kuri, strādājot vai brīvprātīgi darbojoties sabiedriskajā sektorā, vienlaikus sāk pildīt valsts amatpersonas pienākumus, piemēram, Valsts ieņēmumu dienesta Sabiedriskā labuma komisijā, Sabiedrības integrācijas fonda Padomē, Eiropas Savienības fondu uzraudzības komitejās, dažādu konkursu vērtēšanas komisijās vai citos līdzīgos formātos.
Vadlīnijas izveidoja Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS pēc konsultācijām ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju un Valsts ieņēmumu dienestu 2024. gada vidū.
Informatīvais materiāls "Kā atpazīt korupciju"
(Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, 2022)
Materiāls izstrādāts ar mērķi sekmēt iedzīvotāju prasmes pamanīt pazīmes, kas var norādīt uz iespējamu koruptīvu rīcību. Šajā materiālā apkopoti piemēri, kā arī vispārīgas un specifiskas pazīmes iespējamai korupcijai šādos līmeņos: administratīvajā jeb ikdienas, politiskajā jeb augsta līmeņa, publisko iepirkumu, kā arī partiju finansēšanas jomā.
Vadlīnijas par iekšējās kontroles sistēmas pamatprasībām korupcijas un interešu konflikta riska novēršanai privātajās ambulatorajās ārstniecības iestādēs
(Veselības ministrija, 2021)
Vadlīnijas privātajām ambulatorajām ārstniecības iestādēm izstrādātas ar mērķi sniegt ieteikumus, metodisku palīdzību un piemērus, lai izveidotu, pilnveidotu un uzturētu iekšējās kontroles sistēmu korupcijas un interešu konflikta riska novēršanai. Vadlīnijas izstrādāja starpinstitūciju darba grupa, kuras sastāvā bija iekļauti Veselības ministrijas, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja, Nacionālā veselības dienesta un Veselības aprūpes darba devēju asociācijas pārstāvji. Vadlīnijas š.g. 28. oktobrī apstiprinātas ar Veselības ministrijas rīkojumu Nr. 214.
Vadlīnijas par iekšējās kontroles sistēmas pamatprasībām korupcijas un interešu konflikta riska novēršanai publiskas personas institūcijā
(Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, 2018)
Vadlīnijas par iekšējās kontroles sistēmas pamatprasībām korupcijas un interešu konflikta riska novēršanai publiskas personas institūcijā izstrādātas ar mērķi nodrošināt Ministru kabineta 2017. gada 17. oktobra noteikumu Nr. 630 “Noteikumi par iekšējās kontroles sistēmas pamatprasībām korupcijas un interešu konflikta riska novēršanai publiskas personas institūcijā” izpildi un veicināt izpratni par iekšējās kontroles sistēmas pamatprasībām korupcijas un interešu konflikta riska novēršanai publiskas personas institūcijās.
Vadošo valsts pārvaldes iestāžu un to padotības iestāžu pašnovērtējums par iekšējo pretkorupcijas pasākumu īstenošanu
(Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, 2011)
Atbilstoši Korupcijas novēršanas un apkarošanas programmā 2009.-2013.gadam dotajam uzdevumam Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs veicis vadošo valsts pārvaldes iestāžu un to padotības iestāžu pašnovērtējuma aptauju par institūciju praksi iekšējo pretkorupcijas pasākumu organizēšanā. Informatīvajā materiālā KNAB sniedz aptaujas datu analīzi un vērtējumu par institūciju paveikto iekšējo pretkorupcijas pasākumu īstenošanā.
Vadlīnijas korupcijas risku novēršanai Publisko iepirkumu likumā noteikto izņēmumu piemērošanā
(KNAB, 2011)
Pamatojoties uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas programmu 2009.-2013.gadam, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, Finanšu ministrija un Iepirkumu uzraudzības birojs veikuši iepirkuma procedūru izņēmumu analīzi un izstrādājuši vadlīnijas korupcijas risku novēršanai šādu izņēmumu piemērošanā. Vadlīniju mērķis ir sniegt skaidrojumus par tiesību normu piemērošanu un metodiskos ieteikumus iepirkumu procedūru izņēmumu veikšanai, lai mazinātu korupcijas vai interešu konflikta riskus valsts pārvaldes institūcijās. Ar vadlīnijām par Publisko iepirkumu likumā noteikto izņēmumu piemērošanu var iepazīties IUB mājaslapā.
Rekomendācijas korupcijas risku novēršanai tiesībsargājošajās institūcijās
(KNAB, 2010)
Reaģējot uz korupcijas riskiem tiesībsargājošajās institūcijās, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs izstrādājis rekomendācijas, apkopojot priekšlikumus korupcijas risku samazināšanas pasākumu īstenošanai institūcijās. KNAB identificējis būtiskākos korupcijas riskus Valsts policijā, Valsts robežsardzē un Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldē un rekomendē minētājām institūcijām noteiktus pretkorupcijas pasākumus.
Vadlīnijas korupcijas un interešu konflikta risku mazināšanai, veicot mazos iepirkumus
(KNAB, 2009)
Vadlīniju mērķis ir sniegt metodiskus ieteikumus mazo iepirkumu veikšanai, mazinot korupcijas vai interešu konflikta riskus.
Vadlīnijas var noderēt ne tikai iepirkumu veicējiem, bet arī institūciju vadītājiem, lai papildinātu savas zināšanas par iepirkumu organizēšanu un pilnvērtīgi nodrošinātu iekšējās kontroles sistēmas prasības un darbību institūcijā.
Dāvanu pieņemšanas ierobežojumi
(KNAB, 2007)
KNAB sagatavotais buklets satur informāciju par likumā "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" noteiktajiem dāvanu pieņemšanas ierobežojumiem valsts amatpersonām. Bukleta mērķis - veicināt amatpersonu izpratni par dāvanu pieņemšanas ierobežojumu būtību un ētiskajiem aspektiem. Bukletā iekļautā informācija palīdzēs atrast atbildes uz dažādiem ar dāvanu pieņemšanu saistītiem jautājumiem, piemēram, ar ko dāvana atšķiras no kukuļa, vai amata pienākumu pildīšana beidzas līdz ar darba laiku, kā amatpersonai rīkoties dāvanas piedāvāšanas vai saņemšanas brīdī, kā atpazīt "slēptās" dāvanas - nemateriālus labumus, atlaides, priekšrocības, ārzemju braucienus utt. Atbildot uz bukleta noslēgumā piedāvātajiem pašpārbaudes jautājumiem, iespējams novērtēt savas zināšanas par valsts amatpersonām noteiktajiem dāvanu pieņemšanas ierobežojumiem.