Latvijā viesojās Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ekspertes publiskā sektora integritātes jautājumos, lai iepazītos ar Latvijas interešu konflikta novēršanas regulējumu, tā piemērošanu praksē un veiktu padziļinātu analīzi par likuma “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” atbilstību starptautiskajiem standartiem un labajai praksei.
Latvijā likums “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” stājās spēkā 2002. gada 10. maijā. Šo gadu laikā likumam ir veikti vairāki grozījumi, taču nav veikts visaptverošs novērtējums likuma atbilstībai starptautiskajai labajai praksei. Projekta turpinājumā paredzētas arī vairākas citas aktivitātes, lai pārskatītu un modernizētu likuma normas, tādējādi veicinot likuma prasību ievērošanu valsts amatpersonu darbībā.
Triju dienu garumā OECD ekspertes Alise Bergruna (Alice Berggrun) un Pelageja Patsoule (Pelagia Patsoule) Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) telpās tikās ar vairāk kā 20 publiskā un nevalstiskā sektora institūciju pārstāvjiem. Tikšanos laikā atbildīgās institūcijas dalījās pieredzē un praksē par likuma “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” ieviešanu un piemērošanu. Tāpat ekspertes uzklausīja viedokļus par esošā regulējuma īstenošanas izaicinājumiem un riskiem valsts un pašvaldību iestādēs.
OECD eksperšu vizīte Latvijā, kas norisinājās no 15. līdz 17. martam, ir daļa no KNAB iniciētā projekta “Korupcijas novēršanas ietvara stiprināšana Latvijā”. Projekta virsmērķis ir sniegt Latvijai atbalstu reformu izstrādē un ieviešanā korupcijas novēršanas jomā. Projektam ir noteikti trīs apakšmērķi: pārskatīt interešu konflikta novēršanas normatīvā regulējuma atbilstību mūsdienu situācijai, veikt publiskas personas institūciju sagatavoto iekšējās pretkorupcijas kontroles sistēmu kvalitatīvo novērtējumu, kā arī sagatavot metodoloģiju nacionālo korupcijas risku novērtēšanai.
Projekts “Korupcijas novēršanas ietvara stiprināšana Latvijā” uzsākts š.g. 16. janvārī un to paredzēts īstenot 18 mēnešu laikā. Projektu finansē Eiropas Komisijas Strukturālo reformu atbalsta ģenerāldirektorāts Tehniskā atbalsta instrumenta ietvaros. Savukārt tehnisko atbalstu sniedz gan Eiropas Komisija, gan OECD. KNAB ir atbildīgs par projekta īstenošanas gaitu.