2011.gada 8.septembrī pieņemtie Krimināllikuma grozījumi saistībā ar kriminālatbildības noteikšanu par nelikumīgu politisko partiju finansēšanu lielā apmērā mazinās iespēju izvairīties no atbildības par būtiskiem partiju finansēšanas noteikumu pārkāpumiem.
Kriminalizējot ar partiju nelikumīgu finansēšanu saistītās darbības, pie kriminālatbildības varēs saukt tās personas, kuras partiju vajadzībām būs pretlikumīgi pieņēmušas, pieprasījušas vai izspiedušas finanšu līdzekļus lielā apmērā (vairāk nekā 10 000 latu apmērā), piemēram, no aizliegta finansēšanas avota (no ārvalstīm, no juridiskām personām). Par šādiem noziegumiem tiek paredzēts maksimālais sods brīvības atņemšana – atkarībā no nodarījuma smaguma – uz laiku līdz trim, pieciem un sešiem gadiem.
Turpmāk kriminālatbildība tiek noteikta arī par partiju nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā, piemēram, ziedotājiem, veicot maksājumus partijām no nelegāliem ienākumiem, no noziedzīgi iegūtajiem līdzekļiem vai pārsniedzot likumā noteiktos apmēra ierobežojumus. Par šādām darbībām ir paredzēts maksimālais sods brīvības atņemšana uz laiku līdz četriem gadiem, par starpniecību partiju finansēšanā lielā apmērā – brīvības atņemšana uz laiku līdz diviem gadiem.
Ņemot vērā, ka personu darbības saistībā ar partiju nelikumīgu finansēšanu ir latentas (slēptas), tiek paredzēta personu atbrīvošana no kriminālatbildības, ja nelikumīga finansēšana saistīta ar izspiešanu vai ja persona pēc noziedzīga nodarījuma izdarīšanas labprātīgi paziņo par notikušo, tādējādi veicinot šādu noziegumu atklāšanu un partiju finansēšanas likumību.
Nosakot kriminālatbildību par dažādiem ar nelikumīgu partiju finansēšanu saistītiem noziegumiem, tiks nodrošināta iespēja efektīvāk kontrolēt faktisko finanšu līdzekļu plūsmu partiju darbības nodrošināšanā, t.sk. atklāt un likvidēt t.s. partiju „melnās kases”.
KNAB pieredze, kontrolējot partiju finansēšanas atbilstību likuma prasībām, kā arī ārvalstu prakse liecina, ka šādi pārkāpumi ir nozīmīgi un no citiem pārkāpumu veidiem atšķiras ar lielu kaitējumu sabiedrības interesēm.
Līdz šim kriminālatbildība bija paredzēta par šauru jautājumu loku – tikai par starpniecību partiju nelikumīgā finansēšanā, tāpēc piecu gadu laikā KNAB regulāri ir vērsis gan Ministru kabineta, gan Saeimas uzmanību uz problēmām partiju finansēšanas jomā, uzsverot, ka arī daudzi citi Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likuma pārkāpumi būtiski aizskar sabiedrības un valsts intereses.