Latvijā vīrieši divas reizes vairāk iesaistās koruptīvās darbībās, lai gan sievietes biežāk ieņem tādus valsts amatpersonas amatus, kas ir pakļauti augstākiem korupcijas riskiem. Tā liecina Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) veiktais pētījums par dzimuma ietekmi uz iespējamām koruptīvās rīcības izpausmēm.

2023. gadā Latvijā 54 890 iedzīvotāji ieņēma valsts amatpersonas amatu. Vairāk nekā puse –  57 % jeb 31 405 – valsts amatpersonu bija sievietes, savukārt 43 % jeb 23 485 bija vīrieši. Gandrīz trešā daļa no valsts amatpersonām ir pakļautas augstiem korupcijas riskiem un ieņem tādus amatus kā vadītājs, vietnieks, iepirkuma komisijas loceklis, deputāts, tiesnesis, prokurors, notārs u.c. Valsts amatpersonu amatus, kas ir paļauti augstākiem korupcijas riskiem, biežāk ieņem sievietes – 67 %.

KNAB prakse valsts amatpersonu darbības kontroles jomā liecina, ka pēdējos trijos gados mainījies pie administratīvās atbildības saukto personu dzimumu sadalījums un aizvien vairāk pārkāpumus izdara vīrieši. Ja 2021. gadā sodīto sieviešu un vīriešu īpatsvars bija vienāds, tad pēdējo gadu laikā pakāpeniski palielinājies pie administratīvās atbildības saukto vīriešu skaits, un 2023. gadā tie bija 68 %. Vīrieši biežāk prettiesiski rīkojušies ar publiskas personas mantu un finanšu līdzekļiem, savukārt sievietes vairāk rīkojušās interešu konflikta situācijā.

Lielāks vīriešu īpatsvars novērojams arī aplūkotajā periodā izmeklētajos un iztiesātajos kriminālprocesos par noziedzīgiem nodarījumiem valsts institūciju dienestā, un apkopojumā iekļautas gan valsts amatpersonas, gan fiziskas personas. Šādu noziegumu izmeklējošo tiesībaizsardzības iestāžu informācija liecina, ka vismaz divas trešdaļas noziedzīgo nodarījumu izdarītāju ir vīrieši. Izteikts vīriešu īpatsvars ir arī starp notiesātajām personām, t.i., 88 % bijuši vīrieši. Vīrieši visbiežāk notiesāti par kukuļdošanu, kukuļņemšanu un dienesta pilnvaru pārsniegšanu, savukārt sievietes vairāk tirgojušās ar ietekmi.

KNAB ieskatā, vispārējā notiesāto personu statistika Latvijā, kā arī dzimumu sadalījums starp izmeklētajām un notiesātajām personām par izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem valsts institūciju dienestā apstiprina tendenci vīriešiem biežāk īstenot pretlikumības. Tāpat pētījumā iegūtā informācija norāda, ka vīriešiem ir lielāka ietekme uz iespējamām koruptīvās rīcības izpausmēm un attiecīgi divreiz lielāks risks iesaistīties koruptīvās darbībās.  

KNAB pētījuma mērķis bija noskaidrot iespējamo saistību starp personas dzimumu un tās gatavību iesaistīties koruptīvās darbībās Latvijā. Pētījums ir viens no Korupcijas novēršanas un apkarošanas pasākuma plāna 2023.-2025. gadam pasākumiem.