14. februārī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) rosināja Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūrai uzsākt kriminālvajāšanu pret septiņām personām, tostarp vienu amatpersonu, par vairākām noziedzīgu nodarījumu epizodēm, kas saistītas ar iespējamu kukuļošanu, kā arī prettiesiska labuma nodošanu un pieņemšanu. Tāpat KNAB rosinājis prokuratūrai turpināt pirmstiesas izmeklēšanas laikā uzsākto piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanas procesus pret divām juridiskām personām, kuru interesēs īstenoti iespējamie noziedzīgie nodarījumi, proti, kukuļdošana.
KNAB kriminālprocesu uzsāka 2020. gada 11. decembrī, balstoties uz aizdomām par noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu, par ko atbildība paredzēta Krimināllikuma 320. panta pirmajā daļā un 323. panta pirmajā daļā, t.i., par iespējamu kukuļa došanu un kukuļa ņemšanu.
Pirmstiesas izmeklēšanas rezultātā KNAB rosināja prokuratūrai uzsākt kriminālvajāšanu pret diviem kādā pašvaldībā nodarbinātajiem – amatpersonu par vairākkārtēju kukuļņemšanu, kā arī darbinieku par prettiesiska labuma pieņemšanu un vairākkārtēju starpniecību kukuļošanā, kukuļa piesavināšanos. Tāpat KNAB rosināja prokuratūrai uzsākt kriminālvajāšanu pret trīs fiziskām personām par kukuļdošanu, kā arī vienu fizisku personu par kukuļdošanas atbalstīšanu un vēl vienu personu – par prettiesiska labuma nodošanu pašvaldības iestādes darbiniekam. Iespējamo noziedzīgo nodarījumu mērķis bija panākt labvēlīgu lēmumu pieņemšanu ne tikai noteiktu personu, bet arī konkrētu uzņēmumu interesēs.
Brīdī, kad KNAB nosūtīja krimināllietas materiālus Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūrai, KNAB noslēdza attiecīgo pirmstiesas izmeklēšanu. Pašlaik prokuratūrai kā procesa virzītājam jālemj par krimināllietas virzību.
KNAB vērš uzmanību, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā tiek konstatēta likumā noteiktajā kārtībā. Vienlaikus KNAB uzsver, ka jebkurā kriminālprocesā iesaistītajām personām ir tiesības uz aizstāvību, un atgādina, ka nevainīguma prezumpciju piemēro visos kriminālprocesa posmos – sākot no brīža, kad persona tiek turēta aizdomās vai apsūdzēta, līdz brīdim, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā tiek konstatēta likumā noteiktajā kārtībā.