Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) lūdz prokuratūru uzsākt kriminālvajāšanu pret diviem Rīgas pilsētas Galvenās policijas pārvaldes 23. nodaļas Kriminālpolicijas darbiniekiem par 600 eiro kukuļa izspiešanu.

KNAB iegūtie pierādījumi liecina, ka Kriminālpolicijas darbinieki pēc iepriekšējas vienošanās, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli mantkārīgā nolūkā, no kādas personas izspieduši un pieņēmuši 600 eiro kukuli, lai policijā veiktās pārbaudes ietvaros tai tiktu izsniegts labvēlīgs eksperta atzinums. Šādas darbības rezultātā netiktu anulēts tehniskais talons kravas automašīnas piekabei un būtu pieņemts lēmums par atteikšanos ierosināt krimināllietu.

Pirmstiesas izmeklēšanas gaitā noskaidrots, ka policisti, draudot ar pārkāpumu konstatēšanu pārbaudes rezultātā, pārliecinājuši personu, ka kukuļa došana ir vienīgā iespēja, lai izvairītos no krimināllietas ierosināšanas.

Pret abiem policistiem KNAB lūdz uzsākt kriminālvajāšanu pēc Krimināllikuma 320.panta trešās daļas un 318.panta otrās daļas, turklāt pret vienu no viņiem - arī pēc 195.panta pirmās daļas.[1]

Vienam aizdomās turētajam policistam piemērots drošības līdzeklis - apcietinājums, savukārt otrajam - nodošana policijas uzraudzībā.



[1] 320.pants. Kukuļņemšana

(1) Par kukuļa pieņemšanu, tas ir, par materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu, to piedāvājuma apzināti prettiesisku pieņemšanu, ko izdarījusi valsts amatpersona pati vai ar starpnieku, par kādas darbības izdarīšanu vai neizdarīšanu kukuļdevēja vai kukuļa piedāvātāja, vai citas personas interesēs, izmantojot savu dienesta stāvokli, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti vai lielā apmērā vai ja kukulis pieprasīts, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu.

(3) Par šā panta pirmajā un otrajā daļā paredzētajām darbībām, ja tās saistītas ar kukuļa izspiešanu vai ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās vai valsts amatpersona, kas ieņem atbildīgu stāvokli, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no astoņiem līdz piecpadsmit gadiem, konfiscējot mantu.

318.pants. Dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana

(1) Par valsts amatpersonas izdarītām tīšām darbībām, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli, ja šīs darbības radījušas būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz trim gadiem vai bez tā.

(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izraisījušas smagas sekas vai ja tās izdarītas mantkārīgā nolūkā, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt piecdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz pieciem gadiem vai bez tā.