Neviena nozare vai darbības joma publiskajā un privātajā sektorā nav pasargāta no korupcijas riskiem, tostarp darbiniekam veikt amata pienākumus, lai gūtu nepelnītu labumu vai radītu priekšrocības sev, citai personai vai personu grupai. Īpaši augstam korupcijas riskam pakļautas ir jomas, kas saistītas ar ievērojamu publisko līdzekļu pārvaldību, piemēram, publiskie iepirkumi.
Korupcijas risku mazināšana ir viens no organizācijas sekmīgas funkcionēšanas priekšnoteikumiem. Šī iemesla dēļ ir svarīgi savlaicīgi radīt efektīvu sistēmu, kas novērš gan iespējamus interešu konfliktus amata pienākumu vai funkciju izpildē, gan citus korupcijas riskus, un vienlaicīgi veicina nodarbināto ētisku un godprātīgu rīcību.
Viens no instrumentiem, kas organizācijas var pasargāt no nodarbināto apzināti vai neapzināti pieļautiem pārkāpumiem vai pat noziedzīgiem nodarījumiem, ir efektīva iekšējā pretkorupcijas kontroles sistēma. Šāda pretkorupcijas mehānisma ieviešana ir obligāta publiskajā sektorā, taču vēlama arī privātajam sektoram. Tas tādēļ, lai, pirmkārt, pasargātu institūcijas un uzņēmumus no iekļūšanas korupcijas skandālos un nodarbinātos no amata pienākumu veikšanas interešu konflikta situācijā. Otrkārt, veicinātu organizācijas ilgtspējīgu attīstību, kā arī uzlabotu darbības efektivitāti un konkurētspēju, tostarp arī ārpus Latvijas.
Līdzšinējā KNAB pieredze liecina, ka publiskā sektora institūcijas vēl joprojām mēdz formāli izpildīt iekšējās pretkorupcijas kontroles sistēmas izstrādes un ieviešanas prasības, līdz ar to nenodrošinot korupcijas risku novēršanu un lietderīgu valsts un pašvaldību budžeta līdzekļu izlietošanu. Lai stiprinātu valsts un pašvaldību institūciju zināšanas par iekšējās pretkorupcijas kontroles sistēmas izveidi un mudinātu privātā sektora pārstāvjus ieviest pretkorupcijas mehānismus, KNAB regulāri īsteno bezmaksas mācības.
Nākamās KNAB tiešsaistes mācības par šo tēmu paredzētas 26. septembrī no plkst. 10.00 līdz 15.00.