Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) rīkotajā un Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) grantu atbalstītā hakatonā eksperti no Latvijas un ārvalstīm sagatavoja piecus priekšlikumus, kā mākslīgais intelekts var palīdzēt identificēt vai mazināt korupcijas riskus publiskajos iepirkumos.

Publiskie iepirkumi ir joma, kas pakļauta augstiem korupcijas riskiem. Koruptīvu darbību iespējamību publiskajos iepirkumos ietekmē dažādi apstākļi, tostarp cilvēka faktors, jo amatpersonas var ietekmēt iepirkuma procedūras norisi. Lai iepirkumus padarītu neatkarīgākus no subjektīviem apstākļiem, viens no risinājumiem ir mākslīgā intelekta izmantošana.

Divu dienu KNAB rīkotajā hakatonā Latvijas, Norvēģijas un Islandes eksperti, kas pārstāv publisko iepirkumu, mākslīgā intelekta, informācijas tehnoloģiju un datu analītikas jomas, kopīgi meklēja mākslīgā intelekta sistēmās balstītus risinājumus korupcijas risku identificēšanai vai mazināšanai publiskajos iepirkumos. Hakatonā piecas ekspertu grupas sagatavoja priekšlikumus, kas pielāgoti publisko iepirkumu jomai, un piedāvāja risinājumus, kā tiesībaizsardzības un iepirkumu uzraugošās iestādes var stiprināt iepirkumu uzraudzību, kā arī veicināt sabiedrības līdzdalību publisko iepirkumu jomā.

KNAB priekšnieka vietnieks stratēģijas un politikas plānošanas jautājumos Sandijs Vectēvs: “Hakatons apliecināja sadarbības spēku inovāciju jomā. Dalībnieki izstrādāja jēgpilnus risinājumus, kas var palīdzēt uzlabot caurspīdīgumu, izmantot mākslīgā intelekta potenciālu publisko iepirkumu īstenošanā un uzraudzībā un veicināt godīgu konkurenci.  Dalībnieku sagatavotie ideju prototipi izceļ tehnoloģiju nozīmi nākotnes risku pārvaldībā un korupcijas risku mazināšanā.”

KNAB izvērtēs hakatonā izstrādāto ideju prototipus, kā arī to ieviešanas iespējamību un izmantošanu publisko iepirkumu jomā.

Hakatons, kas noritēja 6. un 7. februārī Siguldā, ir EEZ finanšu instrumenta 2014.-2021. gada perioda programmas “Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana” Divpusējās sadarbības fonda finansēta iniciatīva. Fonda mērķis ir stiprināt divpusējo sadarbību starp Norvēģiju, Islandi, Lihtenšteinu un EEZ grantu saņēmējvalstīm.