Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs no 2013. gada 7. februāra līdz 24. februārim īstenoja sociālo kampaņu „Neriskē!". Kampaņas mērķis bija veicināt sabiedrības neiecietību pret korupciju medicīnā un mudināt neiesaistīties prettiesiskās darbībās.
Ar sociālo kampaņu „Neriskē!” Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs pievērsa iedzīvotāju uzmanību sekām, kas var rasties ārstu uzpirkšanas gadījumā. Katrs prettiesiskais maksājums, katra dāvana, barterdarījums vai sakaru izmantošana, lai saņemtu pakalpojumu, kropļo medicīnas sistēmu, tādējādi iespēja godīgā un likumīgā ceļā saņemt medicīnas pakalpojumus arvien vairāk sarūk.
Pacienti, kuri apzināti dod kukuļus ar mērķi apiet vispārpieņemto kārtību, kā arī ārsti, kuru kukuļus pieņem un pat pieprasa, rada netaisnīgu un korumpētu veselības aprūpes sistēmu. Upuri ir visa Latvijas sabiedrība, jo medicīnas pakalpojumu saņēmējs var ciest gan tiešā veidā – pacientam, saņemot medicīnas pakalpojumu, tiek pieprasīts prettiesisks maksājums, gan arī netiešā – pazeminās sniegto pakalpojumu kvalitāte un pieejamība, jo kārtība pakalpojuma saņemšanai netiek balstīta uz pastāvošajiem noteikumiem un nepastāv tiesiskums. Sagaidāms, ka kampaņa arī veicinās diskusiju par pacientu tiesībām ārstēšanas procesā.
Problemātika
67,4% Latvijas iedzīvotāju vai viņu ģimenes locekļi pēdējo divu gadu laikā ir ārstējušies poliklīnikā vai slimnīcā, liecina 2012. gada nogalē tirgus un sociālo pētījumu aģentūras „Latvijas Fakti” veiktā iedzīvotāju aptauja. 18% no šiem cilvēkiem ārstējoties nācās izmantot neoficiālus maksājumus un dāvanas. Tas nozīmē, ka katrs piektais – sestais veselības aprūpes pakalpojumu saņēmējs ir maksājis mediķim kukuli, devis pateicību vai dāvanu.
No aptaujas izriet, ka visbiežāk cilvēki būtu gatavi dot kukuli par to, lai panāktu problēmas pozitīvu risinājumu. Tāpat cilvēka gatavību dot kukuli veicina bažas, vai viņa problēma vispār tiks risināta vai arī tas varētu notikt lēni, attieksme varētu būt nelaipna vai sniegtais pakalpojums nekvalitatīvs.
Sociālā reklāma televīzijā
No 11. līdz 24. februārim televīzijā demonstrēts videoklips „Neriskē!”, kura autors ir starptautiskās pretkorupcijas organizācijas „Transparency International” Lietuvas nodaļa. Sociālās reklāmas rullītis pārspīlētā veidā vērš iedzīvotāju uzmanību sekām, kas var rasties ārstu uzpirkšanas gadījumā. Klips uzskatāmi pierāda, ka kukuļdevējs veicina korupcijas izplatību. Reklāmas klipa sauklis "Kādreiz var nepietikt. Neriskē!" skatītājam rada pārliecību, ka kukulis nav risinājums, turklāt korupcija kropļo veselības aprūpes sistēmu kopumā. Reklāma vienlaikus arī atklāj korupcijā iesaistīto personu savtīgumu un alkatību, kas plešas plašumā un kļūst arvien grūtāk apmierināms. Vienīgais veids, kā kopīgiem spēkiem varam apturēt veselības aprūpes sistēmu no sagrūšanas, ir ikviena iedzīvotāja pārliecība un gatavība nedot kukuļus.
Pateicoties videoklipam, skatītājam dota iespēja ielūkoties, kas faktiski notiek aiz slēgtām durvīm brīdī, kad katrs nākamais pacients nāk ar lielāku un lielāku naudas summu, lai apietu noteikumus vai rindu un saņemtu sev vēlamo pakalpojumu. Veidojot sociālo reklāmu, īpaša uzmanība ir pievērsta autentiskas slimnīcas vides atainošanai. Turklāt arī skaņa un attēls ir veidoti pulsējoši, brīžiem dzirdami sirdspuksti un medicīnas iekārtu pīkstieni. Minētie audiovizuālie efekti velk savstarpējās paralēles starp korupcijas sekām un cilvēka dzīvības un veselības trauslumu.